Diabetes Academia

Videointervjuji

Napake pri napotovanju k diabetologu

21. 2. 2022

Kako optimizirati napotovanje oseb s sladkorno boleznijo k diabetologu? Kdaj je priporočljiv e-posvet? Pojasnjuje Ajda Urbas, dr. med., spec. interne medicine iz ZD Koper. Razloži tudi, kako ukrepati ob povišanem krvnem sladkorju po jemanju kortikosteroidov oziroma ob covidu-19.

O izzivih obvladovanja dislipidemije

21. 11. 2021

Kakšne so posebnosti v lipidnem profilu oseb s sladkorno boleznijo in katere ciljne vrednosti morajo dosegati, razloži diabetolog doc. dr. Miodrag Janić, dr. med., s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni, UKC Ljubljana. Svetuje tudi, kako doseči boljšo adherenco pri zdravljenju in predstavi novosti v farmakoterapiji.

Kaj je odmevalo na kongresu EASD?

20. 10. 2021

Predsednik Evropskega združenja za študije o diabetesu (EASD), prof. Stefano Del Prato, dr. med., spec. endokrinologije in interne medicine, povzema ključna sporočila z nedavnega kongresa in predstavlja najbolj odmevne teme, med katerimi so tudi nove smernice za obravnavo odraslih s sladkorno boleznijo tipa 1.

O sodobnem zdravljenju sladkorne bolezni v ADM

16. 9. 2021

Med vsemi zdravniki smo družinski zdravniki tisti, ki osebe s sladkorno boleznijo tipa 2 in pridruženo srčno-žilno boleznijo najpogosteje obravnavamo v svojih ambulantah, poudarja Tjaša Scwarzbartl, dr. med., spec. družinske medicine, iz ZD Kamnik. Razloži, kako celostno obravnavati bolnike in premagati morebitne ovire pri optimalnem zdravljenju.

Dr. Karin Kanc o izzivih komunikacije in dela na daljavo

15. 6. 2021

Covid-19 era za osebe s sladkorno boleznijo prinaša mnoge nove izzive. Kako jih lahko naslavljamo zdravniki in katera orodja so nam lahko v pomoč v spremenjenih okoliščinah dela, so bile ključne teme letošnjega srečanja DiaMind. Diabetologinja in psihoterapevtka dr. Karin Kanc, dr. med., predaja ključna sporočila dogodka.

Dr. Jelka Zaletel o odkrivanju sladkorne bolezni

15. 6. 2021

Diabetologinja dr. Jelka Zaletel, dr. med., z UKC Ljubljana in NIJZ, deli rezultate multidisciplinarne raziskave Odkrijmo sladkorno, podlage za nove programe za zgodnje odkrivanje in preprečevanje te bolezni. Koliko je oseb z neodkrito sladkorno boleznijo tipa 2 in delež oseb, ki imajo mejno bazalno glikemijo oziroma moteno toleranco za krvni sladkor in katere vse značilnosti teh oseb bomo še izvedeli na podlagi raziskave, odgovarja v videu.

Metabolni vidik nealkoholne zamaščenosti jeter

14. 4. 2021

Zakaj je tako pomembna obravnava nealkoholne zamaščenosti jeter pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2, kakšne cilje slediti za regres bolezni in kateri so ključni (ne)farmakološki ukrepi pri tem, je razložila diabetologinja Špela Volčanšek, dr. med., s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni na UKC Ljubljana.

Dr. Tina Sentočnik o celostni obravnavi debelosti

11. 3. 2021

»Bolniki morajo imeti ITM vsaj < 30 kg/m2, tako bo obravnava zapletov debelosti, kot je sladkorna bolezen, bistveno učinkovitejša,« poudarja dr. Tina Sentočnik, dr. med., spec. interne medicine, ki je razložila, kako poteka celostna večstopenjska obravnava bolnikov in zakaj je pomembno opredeliti tudi pravi vzrok za debelost.

Pomoč ob spolnih motnjah

11. 3. 2021

Katere so najpogostejše spolne motnje pri moških in ženskah s sladkorno boleznijo ter kako lahko bolnikom pomagamo? Svetuje Frosina Krstanoska, dr. med., spec. interne medicine, hematologije in FECSM, iz ambulante za spolno medicino in svetovanje v ZD Velenje.

Krvni sladkor v času epidemije in ob obolelosti za covidom-19

8. 2. 2021

Jana Komel, dr. med., spec. interne medicine razlaga, kaj se dogaja v času epidemije z bolniki in urejenostjo glikemije ter kako poskrbeti zanje med okužbo s SARS-CoV-2 zaradi preprečevanja iztirjanja krvnega sladkorja ter prilagoditve zdravljenja sladkorne bolezni.

Izzivi družinskih zdravnikov pri obravnavi bolnikov

12. 11. 2020

Večji izziv kot nadzor nad urejenostjo glikemije ali spremenjene razmere v času COVID-19 je dostopnost kardiologov in nefrologov, za predpisovanje novejših zdravil pa si želijo posodobitve slovenskih smernic, pravi družinska zdravnica Katarina Skubec Moćić, dr. med., iz ZD Celje.

Diabetolog in kardiolog o razlikah v smernicah ESC in EASD

13. 10. 2020

Diabetolog asist. dr. Miodrag Janić, dr. med., in kardiolog asist. dr. Dragan Kovačić, dr. med., komentirata razlike v smernicah in se sprašujeta o najbolj primerni terapiji za bolnika.

1 2 3 4 5

Aktualni e-novičnik

O protokolu za presejanje in obravnavo KLB

Cunami SLGT2i in GLP-1 RA – pogled diabetologa

Primarna in sekundarna preventiva SŽ-bolezni pri mladem bolniku

Globalni trendi razširjenosti in zdravljenja sladkorne bolezni

Vpliv nadomeščanja železa na telesno zmogljivost pri HFpEF

Top 5

Zakaj in kako uporabljati točkovalnike SCORE2?

22. 11. 2024

Prilagajanje zdravljenja z zaviralci SGLT2 in agonisti receptorjev GLP-1 pred posegi

23. 6. 2024

Kakšne spremembe prinašajo najnovejša priporočila ADA?

25. 2. 2025

KLB: po dobrem desetletju nove smernice

22. 9. 2024

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

18. 4. 2024