Diabetes Academia

Članki

Najslabša preskrbljenost z diabetološkimi timi je v Celju

21. 11. 2018

V Sloveniji se med regijami pojavljajo ne le razlike v pojavnosti sladkorne bolezni, ampak tudi v povprečnih stroških zdravil na posameznega bolnika in v razpoložljivosti diabetoloških timov. Podatke o tem je na 9. nacionalni konferenci o obvladovanju sladkorne bolezni predstavil prim. prof. dr. Ivan Eržen, dr. med., z NIJZ.

Umetna sladila prek črevesne mikrobiote škodujejo bolnikom s sladkorno boleznijo

17. 10. 2018

Čeprav se zdi uporaba umetnih sladil namesto sladkorja pri bolnikih s sladkorno boleznijo smiselna zaradi manjšega zvišanja vrednosti glukoze po obroku, je kar nekaj razlogov, ki govorijo proti njihovi uporabi. Eden izmed njih je bil predstavljen na letošnjem EASD.

EASD: linagliptin pod drobnogledom

17. 10. 2018

Na letošnjem kongresu EASD so predstavili srčno-žilne izide ob zdravljenju hiperglikemije z linagliptinom v primerjavi s placebom (raziskava CARMELINA). Raziskava je potrdila, da je ta specifični zaviralec DPP-4, ki se lahko varno uporablja ne glede na prisotnost jetrne ali ledvične okvare, varen tudi glede srčno-žilnih dogodkov, hkrati pa zmanjša pojav makroalbuminurije v primerjavi s placebom.

Inkretinski dvojček, novost z letošnjega EASD

17. 10. 2018

Na kongresu EASD so bili predstavljeni osupljivi rezultati raziskave faze 2b inkretinskega dvojčka, kombinacije agonista GLP-1 in receptorjev GIP v enem zdravilu, z učinki na glikemijo in telesno težo pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 2, ki so jih mnogi raziskovalci pospremili z besedami »takšnega učinka pa še nismo videli«.

ADA/EASD: Skupni konsenz za zdravljenje hiperglikemije

17. 10. 2018

Glavna novica letošnjega kongresa Evropskega združenja za diabetes je skupni konsenz ameriškega in evropskega diabetološkega združenja ADA/EASD glede algoritmov zdravljenja hiperglikemije. Namesto ene ta prinaša več shem za zdravljenje hiperglikemije za različne situacije – v primeru znane srčno-žilne bolezni, srčnega popuščanja, potrebe po zmanjšanju telesne teže, potrebe po znižanju stroškov zdravljenja ter v primeru potrebe po injekcijski terapiji.

Neprespana noč spodbudi nastanek sladkorne bolezni

18. 9. 2018

V zadnjem času se vse več ve o povezavi med pomanjkanjem spanja in pojavom sladkorne bolezni. Japonski znanstveniki iz Toho University Graduate School of Medicine pa so želeli pojasniti mehanizem, kako je pomanjkanje spanja povezano z metabolizmom glukoze.

Omega-3 in bolniki s sladkorno boleznijo

18. 9. 2018

V sklopu raziskave ASCEND (A study of cardiovascular events in diabetes) so preverjali, ali je nadomeščanje omega-3-maščobnih kislin učinkovito in varno pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2 brez že znane srčno-žilne bolezni, torej v okviru primarne preventive.

Metformin zmanjša ščitnične gomolje

18. 9. 2018

Metformin, ki zmanjšuje odpornost proti inzulinu, bi lahko vplival tudi na rast ščitničnih gomoljev, zato so znanstveniki preverili, ali obstaja povezava med zdravljenjem z metforminom in ščitničnimi gomolji.

Aspirin znova brez zelene luči v primarni preventivi

18. 9. 2018

Na srečanju evropskega kardiološkega združenja so predstavili rezultate nove velike randomizirane raziskave ASCEND, v kateri so proučevali vlogo aspirina v primarni preventivi pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 2

Agonist GLP-1 in glukagona za zmanjšanje telesne teže pri SB2

18. 9. 2018

Zmanjšanje telesne teže za 5 % in njeno nadaljnje vzdrževanje izboljšata urejenost glikemije in omejita srčno-žilne dejavnike tveganja. Zavedanje o pomembnosti nadzora nad težo za izboljšanje izidov zdravljenja pri debelih ali prekomerno prehranjenih bolnikih s sladkorno boleznijo (SB) tipa 2 narašča.

Ali liraglutid poveča možnosti za zanositev v postopkih IVF?

6. 7. 2018

Liraglutid je v primerjavi z metforminom v pilotni študiji slovenskih strokovnjakov povečal možnosti za zanositev žensk s sindromom PCO, vključenih v postopek umetne oploditve (IVF), sta pojasnila prof. dr. Andrej Janež, dr. med., in dr. Mojca Jenstrle Sever, dr. med.

Breme raka zaradi sladkorne bolezni in čezmerne teže

22. 6. 2018

5,6 % v letu 2012 odkritih primerov raka po svetu lahko pripišemo sladkorni bolezni in čezmerni teži kot neodvisnima dejavnikoma tveganja, ugotavlja v reviji The Lancet objavljena študija, ki so jo izvedli raziskovalci Imperial Collegea v Londonu in Mednarodne agencije za raziskovanje raka.

Semaglutid proti dulaglutidu

22. 6. 2018

Agonisti GLP-1 so že uveljavljen del zdravljenja SB 2, izkazali so se za učinkovite v zniževanju hiperglikemije z majhnim tveganjem za hipoglikemijo in spodbujanjem hujšanja. Študija SUSTAIN 7 je primerjala učinkovitost in varnost semaglutida in dulaglutida pri uživanju enkrat na teden.

Srce in diabetes: Ni vseeno, kako in s čim zdravimo

22. 6. 2018

Sladkorni bolniki, ki imajo znano srčno-žilno bolezen oziroma so doživeli SŽ-dogodek, so upravičeni do zdravil iz skupine zaviralcev SGLT2, so se na okrogli mizi o sodobnem zdravljenju sladkorne bolezni strinjali zdravniki različnih specialnosti.

Globalno ekonomsko breme sladkorne bolezni se povečuje

22. 6. 2018

Ocenjuje se, da bo v letu 2040 število diabetikov, starih od 20 do 79 let, znašalo 642 milijonov (vsak deseti zemljan). Podatki, objavljeni v Diabetes Care, pa prinašajo napovedi neposrednih in posrednih stroškov do leta 2030.

Zaviralci SGLT2 najučinkovitejši pri podaljšanju življenja

21. 5. 2018

V reviji JAMA so predstavili rezultate najnovejše velike metaanalize več kot 230 randomiziranih raziskav z več kot 170.000 vključenimi bolniki s sladkorno boleznijo tipa 2. Med seboj so primerjali učinke zdravljenja z zaviralci DPP-4, zaviralci SGLT2 in agonisti GLP1 na umrljivost.

Prediabetes ne pripelje vedno do diabetesa in povečanega SŽ-tveganja

21. 5. 2018

V zanimivi raziskavi na potomcih framinghamske srčne raziskave (Framingham Heart Study) so poskušali ugotoviti, kolikšen delež oseb s prediabetesom nikoli ne razvije sladkorne bolezni tipa 2 in ali imajo res vsi ljudje s prediabetesom povečano srčno-žilno tveganje.

Naglušnost kot zaplet sladkorne bolezni

21. 5. 2018

Naglušnost se pri bolnikih s sladkorno boleznijo pojavlja pogosteje kot sicer. Na podlagi znanega obsežnega raziskovalnega programa NHANES so v ZDA in Južni Koreji želeli analizirati, kateri bolniki so bolj izpostavljeni tveganju za ta zaplet.

ADIT 2018: V oči gledamo, v čevlje pa ne dovolj

21. 5. 2018

Na letošnjem ADIT-u je prof. dr. Robin Tapp z londonske univerze St. Georges nakazala, da vendarle ni več daleč čas, ko oči ne bodo le »ogledalo duše«, ampak tudi hitra in neinvazivna pot do razkritja zdravstvenega stanja telesa in enega prvih znakov razvoja SB2.

ADIT 2018: Nove možnosti za ledvične bolnike s sladkorno boleznijo

21. 5. 2018

Dr. Janaka Karalliedde iz Bolnišnic Guys in St. Tomas pri King College London je na enem od sponzoriranih simpozijev letošnjega ADIT-a v Dubrovniku ponudil nekaj praktičnih navodil pri zdravljenju ledvičnih bolnikov s sladkorno boleznijo.

Aktualni e-novičnik

O protokolu za presejanje in obravnavo KLB

Cunami SLGT2i in GLP-1 RA – pogled diabetologa

Primarna in sekundarna preventiva SŽ-bolezni pri mladem bolniku

Globalni trendi razširjenosti in zdravljenja sladkorne bolezni

Vpliv nadomeščanja železa na telesno zmogljivost pri HFpEF

Top 5

Zakaj in kako uporabljati točkovalnike SCORE2?

22. 11. 2024

Prilagajanje zdravljenja z zaviralci SGLT2 in agonisti receptorjev GLP-1 pred posegi

23. 6. 2024

Kakšne spremembe prinašajo najnovejša priporočila ADA?

25. 2. 2025

KLB: po dobrem desetletju nove smernice

22. 9. 2024

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

18. 4. 2024