Ni treba, da so srčno-žilni dogodki glavni vzrok smrtnosti

28. 11. 2019

Trditve, da imajo bolniki s sladkorno boleznijo trikrat do štirikrat več srčno-žilnih dogodkov in krajšo življenjsko dobo, so posploševanje, je na rednem strokovnem sestanku ZES v Laškem povedala doc. dr. Draženka Pongrac Barlovič, dr. med., z UKC Ljubljana.

Zakaj so oreški optimalen prigrizek pri debelih ljudeh?

28. 11. 2019

Znanstveniki iz mediteranske regije so v sodelovanju z ameriškimi znanstveniki z uporabo najnaprednejših tehnologij raziskali mehanizme ugodnega učinka uživanja oreškov na srčno-žilni sistem.

Kardio-metabolna era in novi antidiabetiki

16. 10. 2019

Tudi na 12. mednarodnem simpoziju o inovacijah in novih strategijah v zdravljenju srčnega popuščanja ni šlo brez poudarka, da sta zdravljenje sladkornih bolnikov in zdravljenje bolnikov s srčnim popuščanjem tesno povezani področji. »Drsimo v ero kardio-metabolne vede,« je naznanil asist. dr. Dragan Kovačić, dr. med.

Nadomeščanje testosterona zaščiti pred pojavom sladkorne bolezni

15. 10. 2019

V ugledni reviji Diabetes Care so bili objavljeni rezultati raziskave, ki bodo spodbudili preverjanje hormonskega statusa moških s prediabetesom. Nadomeščanje hormona testosterona pri moških s hipogonadizmom in prediabetesom je namreč v osmih letih spremljanja preprečilo napredovanje do sladkorne bolezni tipa 2.

Sveže smernice o sladkorni bolezni in srčno-žilnih boleznih

17. 9. 2019

V času letošnjega srečanja ESC so izšle smernice o preprečevanju in zdravljenju srčno-žilnih bolezni pri bolnikih s sladkorno boleznijo in prediabetesom. V nekem smislu revolucionarne smernice opredeljujejo nov način ocenjevanja srčno-žilnega tveganja in v nekaterih primerih izrivajo metformin iz prve linije.

Raziskava, ki spreminja naš pogled na srčno popuščanje in njegovo zdravljenje

17. 9. 2019

Zdravilo, primarno razvito za zdravljenje hiperglikemije, so v raziskavi DAPA-HF prvič preizkusili pri osebah brez sladkorne bolezni. Rezultati so osupljivi.

Sladke pijače niso dobre, kaj pa naravni sadni sok?

17. 9. 2019

Raziskovalce v obsežni ameriški raziskavi REGARDS je zanimalo, ali sladke in sladkane pijače povečujejo skupno umrljivost ter ali obstaja razlika med uživalci pijač, ki so bogate z naravnimi sladkorji, v primerjavi s tistimi, ki so bogate z dodanim sladkorjem.

ADA 2019: končno tudi odgovor o srčno-žilni varnosti sulfonilsečnin

21. 6. 2019

V raziskavi CAROLINA, ki je sicer preverjala srčno-žilno varnost zaviralca DPP-4 linagliptina, so primerjali srčno-žilne izide linagliptina in sulfonilsečnine glimepirid.

ADA 2019: REWIND potrdil superiornost dulaglutida

21. 6. 2019

Na ADA so odmevali ugodni učinki agonista GLP-1 dulaglutida ob prejemanju enkrat na teden na srčno-žilno zdravje pri široki populaciji bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2.

Od glave do pete – vse je drugače

21. 6. 2019

Pri sladkornem bolniku žilne bolezni od glave do pete potekajo drugače in nas lahko tudi zavedejo. Dr. Mojca Lunder, dr. med.,je v uvodnem predavanju letošnjega srečanja Srce in diabetes izzvala stroko k razmišljanju, ali je rešitev lahko nova medicinska veja – vaskularna diabetologija.

Lokalno zdravljenje s kortikosteroidi in pojav sladkorne bolezni

29. 5. 2019

Povezava med sistemskimi kortikosteroidi in pojavom sladkorne bolezni je znana že dolgo. Doslej pa ni bilo jasno, ali tudi lokalna uporaba kortikosteroidov, na primer za zdravljenje kožnih obolenj, kot sta luskavica in ekcem, spodbudi nastanek sladkorne bolezni.

Stres med nosečnostjo vpliva na tveganje za sladkorno bolezen pri otroku

29. 5. 2019

Intrauterino okolje pomembno vpliva na metabolične in srčno-žilne bolezni. Izpostavljenost kortizolu med nosečnostjo postopno narašča in ima pomembno vlogo pri razvoju organov in zorenju ploda. Prekomerna izpostavljenost kortizolu, na primer kot posledica stresa, pa ima lahko neugodne učinke na rast ploda.

Zaviralec SGLT2 kanagliflozin in ledvice

29. 5. 2019

Čeprav se je o ugodnih učinkih zaviralcev SGLT2 na ledvice že veliko pisalo, so izsledki raziskave o kanagliflozinu, v kateri so primarno proučevali učinek zdravila na ledvično funkcijo, tako pomembni, da je bila ta konec aprila objavljena v najprestižnejši medicinski reviji New England Journal of Medicine.

Testosteron preprečil pojav sladkorne bolezni pri moških s hipogonadizmom

22. 4. 2019

Znano je, da terapija s testosteronom izboljša glikemijo pri osebah s SB 2. Ni pa jasno, ali lahko nadomeščanje testosterona prepreči pojav sladkorne bolezni. V ta namen so analizirali podatke moških s simptomi in znaki hipogonadizma, ki so prejemali parenteralno terapijo s testosteronom.

Atrasentan – novo upanje za bolnike z diabetično ledvično boleznijo

22. 4. 2019

Na svetovnem nefrološkem kongresu v Melbournu so v sklopu prelomnih raziskav predstavili edinstveno zdravilo z ugodnim vplivom na ledvično funkcijo – atrasentan in raziskavo SONAR. Zdravilo pomembno zmanjša poslabšanje ledvične funkcije, upoštevaje podvojitev serumskega kreatinina, končno ledvično odpoved ali renalno smrt.

Pojavila se je nova oblika od inzulina odvisne sladkorne bolezni

22. 4. 2019

Zaviralci imunskih kontrolnih točk so povzročili revolucijo v terapiji raka, saj izboljšajo preživetje ljudi z različnimi vrstami karcinomov. Hkrati pa lahko inducirajo nastanek sladkorne bolezni, ki praviloma zahteva inzulinsko zdravljenje in nemalokrat je njena prva manifestacija diabetična ketoacidoza.

Empagliflozin – zaščita pri bolnikih s hipertrofijo levega prekata

2. 4. 2019

V znameniti raziskavi EMPA-REG je zdravljenje z zaviralcem SGLT2 empagliflozinom zmanjšalo srčno-žilne dogodke in umrljivost pri bolnikih z znano SŽ boleznijo ob primerljivem nadzoru znanih dejavnikov tveganja. V Diabetes Care so zdaj objavili podanalizo njegove učinkovitosti pri bolnikih s hipertrofijo levega prekata, ki jih še posebej ogroža prezgodnja smrt.

Gibanje in ne zmanjšan vnos kalorij ključ do vzdrževanja telesne teže po uspešnem hujšanju

2. 4. 2019

Zmanjšan vnos kalorij se je izkazal za uspešnega pri hujšanju, pri vzdrževanju telesne teže pa se ni izkazal za učinkovitega. Raziskovalci z Univerze v Koloradu so želeli z natančnimi metodami preveriti, kaj osebam s pomembnejšo izgubo telesne teže omogoča slednjo tudi vzdrževati.

Atrofija možganovine in sladkorna bolezen tipa 2

2. 4. 2019

Znano je, da imajo bolniki s sladkorno boleznijo tipa 2 dvakrat večje tveganje za demenco v starosti. V nedavno objavljeni raziskavi so želeli ugotoviti tudi, ali imajo bolniki s sladkorno boleznijo tipa 2 večjo možnost za atrofijo možganovine in ali je ta povezana s kognitivnim usihanjem.

Mladostniki in sladkorna bolezen tipa 2

13. 3. 2019

4 5 6 7 8 9 10

Aktualni e-novičnik

Zgodnje odkrivanje sladkorne bolezni v luči novih priporočil

Zanimivosti z letošnjega kongresa EASD

Najbolj vroče teme na kongresu ESC 2024

O prebojih v zdravljenju srčnega popuščanja po ESC 2024

Antihiperglikemiki in ledvični izidi pri osebah s SB2

Top 5

Prilagajanje zdravljenja z zaviralci SGLT2 in agonisti receptorjev GLP-1 pred posegi

23. 6. 2024

KLB: po dobrem desetletju nove smernice

22. 9. 2024

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

18. 4. 2024

OSA pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2

15. 4. 2024

Stopnje sindroma KRM in temeljni ukrepi

23. 5. 2024

O nas

Portal Diabetes-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja sladkorne bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.