Motnje hranjenja pri sladkorni bolezni tipa 1

25. 5. 2017

Med zanimivejšimi temami na letošnjem srečanju ADIT je bilo predavanje o motnjah hranjenja pri sladkornih bolnicah s tipom 1. Kot pravi prof. dr. Aila Rissanen, dr. med., z univerzitetne bolnišnice v Helsinkih, je med njimi tovrstnih težav pričakovati vedno več.

Telesna dejavnost pri bolezenski debelosti

24. 5. 2017

V raziskavi, ki je potekala v sodelovanju UKC Ljubljana in Fakultete za šport, so strokovnjaki zasnovali prilagojen program vadbe za osebe z bolezensko debelostjo in ga pilotno preizkusili pri bolnikih, ki so bili kandidati za bariatrični kirurški poseg.

Pri sladkorni bolezni ne pozabite na sladkor

24. 5. 2017

Predavatelji na letošnjem diabetološkem srečanju ADIT so se med drugim vprašali, ali navdušenje nad podatki o SŽ-protektivnosti novih zdravil spreminja način zdravljenja sladkorne bolezni tipa 2 in kakšna je usoda starih zdravil (metformin, sulfonilsečnine in inzulin).

Spopad s podobo sedemmetrske igle

24. 5. 2017

Na letošnjem srečanju Srce in diabetes so večkrat poudarili, kako težko je bolnikom s sladkorno boleznijo začeti zdravljenje z inzulinskimi injekcijami. Strah je dodatna ovira že tako zapleteni edukacijo. Lažje je, če bolniki pridejo pripravljeni, je povedala Milenka Poljanec Bohnec.

»Ne skrbite, le prvih petkrat se boste počutili perverzno«

24. 4. 2017

Letošnji Diamind je odprl temo, o kateri običajno govorimo za zaprtimi vrati ali pa sploh ne – spolnost. Psihoterapevtka na področju spolnosti in odnosov Sally Openshaw iz Velike Britanije je ponudila nekaj rešitev za premagovanje glavnih ovir v pogovoru o spolnosti s sladkornim bolnikom.

Ali količina zaužite sladke hrane pri zdravih odraslih vpliva na pojav sladkorne bolezni?

24. 4. 2017

Velikokrat se sprašujemo, kako preprečiti pojav sladkorne bolezni pri tistih z dejavniki tveganja. Logično se zdi, da imajo osebe, ki zaužijejo večje količine sladke hrane, večje tveganje za pojav sladkorne bolezni, toda ali to drži?

Melatonin kot zdravilo za uravnavanje glikemije?

24. 4. 2017

Znižana raven nočnega melatonina je povezana s povečanim tveganjem za razvoj sladkorne bolezni tipa 2. Melatonin velja za najpomembnejši hormon cirkadianih ritmov. Med drugim vpliva na sekretorno aktivnost pankreatičnih otočkov, glukozni metabolizem v jetrih in inzulinsko občutljivost.

Ugodni učinki novega inzulina – hitrega asparta – pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 1

24. 4. 2017

V novi številki Diabetes Care so bili objavljeni rezultati "hitrega asparta« iz faze III kliničnega testiranja pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa. Rezultati kažejo na boljšo postprandialno urejenost glikemije.

Zdravila za zdravljenje hiperglikemije – bližnja prihodnosti in daljna obzorja

28. 3. 2017

Konec februarja so v Parizu na kongresu Advanced Technologies for Diabetes Treatments v delu ATTD Yearbook predstavili novo terapijo sladkorne bolezni in terapijo v razvoju. Kaj se dogaja in kaj lahko še pričakujemo?

Zaviralci SGLT2 v primerjavi z drugimi antihiperglikemiki za pol zmanjšajo umrljivost

28. 3. 2017

Na ACC je bila predstavljena raziskava iz vsakodnevne klinične prakse pri več kot 360 tisoč bolnikih, ki je pokazala, da je zdravljenje z zaviralci SGLT2 v primerjavi z drugimi antihiperglikemiki povezano z 39-% zmanjšanjem rel. tveganja za hospitalizacijo zaradi srčnega popuščanja.

Nosečnost in sladkorna bolezen

28. 3. 2017

Na simpoziju o sladkorni bolezni v nosečnosti so okrepili poziv po univerzalnem presejanju vseh nosečnic za nosečnostno sladkorno bolezen, po možnosti v enem koraku s tolerančnim testom za glukozo (75 g OGTT), specifično v 24. do 28. tednu nosečnosti.

Vpliv diabetične senzorične polinevropatije na črevesje

28. 3. 2017

V aprilski št. Diabetologie so raziskovalci z Univerze v Aalborgu objavili zanimivo raziskavo o vplivu diabetične senzorične polinevropatije na prebavni trakt in pojav simptomov prebavnega trakta. Bolniki s SB tipa 1 in periferno polinevropatijo imajo spremenjen črevesni pH.

Kako dolgo živijo debeli bolniki s sladkorno boleznijo tipa 2?

23. 2. 2017

V zadnji številki revije Diabetologia je objavljen sistematičen pregled z metaanalizo prospektivnih raziskav, ki so proučevale povezavo med ITM sladkornih bolnikov in umrljivostjo. Gre za doslej največjo analizo s tega področja.

Kratka intervenca družinskih zdravnikov za zmanjšanje debelosti

23. 2. 2017

Zdravniki v Združenem kraljestvu so izvedli raziskavo, kjer so poskušali preveriti, ali so lahko kratke in enostavne intervence, na primer 30-sekundni pogovor, izvedljive in učinkovite pri motiviranju bolnikov za vključitev v programe hujšanja.

Obremenitev s kislinami iz prehrane

23. 2. 2017

Nedavno objavljena raziskava je skušala opredeliti tveganje za pojav sladkorne bolezni tipa 2 ob obremenitvi s kislinami, vnesenimi s hrano. Aminokisline, ki vsebujejo sulfat, kot sta na primer metionin in cistein, najdemo predvsem v beljakovinah živalskega izvora.

Miopatija in zaviralci DPP-4

23. 2. 2017

EMA je pred kratkim izdala opozorilo o povečanem tveganju za miopatijo ob hkratni uporabi statina in zaviralca DPP-4. V Diabetes Care so objavili analizo, ki na podlagi podatkov iz dveh farmakovigilančnih baz preverja povezavo.

Letošnje smernice Ameriškega diabetološkega združenja

23. 2. 2017

Ameriško diabetološko združenje (ADA) je edina svetovna diabetološka organizacija, ki vsako leto, in to 1. januarja, izda osvežene smernice za obravnavo sladkorne bolezni. Kaj novega prinašajo letošnje?

Empagliflozin z novo indikacijo FDA

20. 12. 2016

FDA je zdravilu empagliflozin odobril novo indikacijo – zmanjševanje srčno-žilne umrljivosti pri odraslih s sladkorno boleznijo tipa 2 in srčno-žilno boleznijo. To je pomembno, saj vemo, da je prav srčno-žilna bolezen glavni vzrok umrljivosti pri odraslih s sladkorno boleznijo tipa 2.

Pomen pregledovanja stopal na dializnem zdravljenju

11. 11. 2016

Sladkorni bolniki imajo večje tveganje za razjede stopal, kar lahko pripelje do amputacij. V ugledni reviji BMJ so letos objavili izsledke raziskave, v kateri so se posvetili učinkom pregledovanja stopal sladkornih bolnikov na dializnem zdravljenju. Izvedla jo je doc. dr. Andreja Marn, dr. med., s sodelavci.

Identifikacija gena za vitkost in diabetes tipa 2

11. 11. 2016

Z genetsko analizo »vitkih« miši so slovenski strokovnjaki odkrili gen TST, ki je vpleten v uravnavanje energetskega ravnovesja in presnove glukoze. Odkritje lahko vodi do novih terapevtskih pristopov pri obravnavi debelosti in sladkorne bolezni tipa 2, piše prof dr. Simon Horvat.

8 9 10 11 12 13 14

Aktualni e-novičnik

Zgodnje odkrivanje sladkorne bolezni v luči novih priporočil

Zanimivosti z letošnjega kongresa EASD

Najbolj vroče teme na kongresu ESC 2024

O prebojih v zdravljenju srčnega popuščanja po ESC 2024

Antihiperglikemiki in ledvični izidi pri osebah s SB2

Top 5

Prilagajanje zdravljenja z zaviralci SGLT2 in agonisti receptorjev GLP-1 pred posegi

23. 6. 2024

KLB: po dobrem desetletju nove smernice

22. 9. 2024

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

18. 4. 2024

OSA pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2

15. 4. 2024

Stopnje sindroma KRM in temeljni ukrepi

23. 5. 2024

O nas

Portal Diabetes-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja sladkorne bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.