ADA 2015: Obstruktivna apneja v spanju pogosta tudi pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 1

1. 7. 2015

Nova raziskava, predstavljena na letošnjem kongresu Ameriškega diabetološkega združenja (ADA) junija 2015, je pokazala, da je sindrom obstruktivne apneje v spanju (OSAS) pogost tudi pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 1 in ni odvisen od njihovega ITM.

ADA 2015: Življenjski partnerji imajo večje tveganje za pojav sladkorne bolezni tipa 2

1. 7. 2015

Na letošnjem kongresu Ameriškega diabetološkega združenja so predstavili zanimivo raziskavo o večjem tveganju za pojav sladkorne bolezni tipa 2 pri življenjskih partnerjih oseb, ki so na novo zbolele za sladkorno boleznijo tipa 2.

ADA 2015: Nova zdravila in srčno-žilna varnost

1. 7. 2015

Dve raziskavi o srčno-žilni varnosti novih zdravil za sladkorno bolezen, ena z agonistom GLP-1 liksisenatidom in druga z zaviralcem DPP-4 sitagliptinom, sta v zadnjem času dosegli dokaz »non-inferiornosti«. Rezultat je dosežen v primerjavi s placebom za primarne in sekundarne klinične izide srčno-žilne varnosti pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 2 z zelo visoko srčno-žilno ogroženostjo.

ADA 2015: Polinevropatija in sladkorna bolezen

1. 7. 2015

Nevropatija je eden najpogostejših kroničnih zapletov pri sladkorni bolezni. Raziskovalci pa ugotavljajo, da se zelo pogosto pojavlja tudi pri bolnikih s prediabetesom.

Kako so povezane sladkorna in srčno-žilne bolezni?

1. 7. 2015

Sladkorni bolniki imajo visoko tveganje za srčno-žilne bolezni, tako da sta ti področji neločljivo povezani, čeprav se z njima ukvarjajo zdravniki dveh specialnosti – kardiologi in diabetologi. S to mislijo je bil maja organiziran posvet Srce in diabetes, ki je združil omenjene teme.

DiaMind 2015: Izobraževanje o diabetesu se nikoli ne konča

29. 5. 2015

Na letošnjem mednarodnem srečanju DiaMind (Diabetes & Mind), ki ga že četrto leto v Ljubljani organizira diabetologinja in psihoterapevtka dr. Karin Kanc Hanžel, smo se pogovarjali z Martho G. Funnell, eno izmed utemeljiteljic principa opolnomočenja – sodobnega pristopa k zdravljenju sladkornih bolnikov.

Dodana fruktoza vpliva na razvoj sladkorne bolezni tipa 2

29. 5. 2015

Nedavne študije so pokazale, da so dodani sladkorji, še posebno tisti, ki vsebujejo fruktozo, glavni spodbujevalec razvoja sladkorne bolezni tipa 2 in prediabetesa, celo bolj kot drugi ogljikovi hidrati.

Metaanaliza: tveganje za smrt pri ženskah in moških s sladkorno boleznijo tipa 1

29. 5. 2015

Velika metaanaliza je pokazala, da imajo ženske s sladkorno boleznijo tipa 1 približno 40 odstotkov večje tveganje za smrt iz katerihkoli vzrokov in več kot dvakrat večje tveganje za usodne in neusodne srčno-žilne dogodke v primerjavi z moškimi s sladkorno boleznijo tipa 1.

Pojasnjena zvečana umrljivost v intenzivno zdravljeni skupini raziskave ACCORD: kriva je kronična ledvična bolezen!

29. 5. 2015

Ena najbolj znanih raziskav pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 2, zagotovo pa tudi ena najbolj razvpitih, je bila raziskava ACCORD. Vključila je več kot 10.000 bolnikov z dolgotrajno sladkorno boleznijo tipa 2 in zvečanim tveganjem za srčno-žilne bolezni.

Inzulinski analogi čedalje bolje posnemajo naravno izločanje inzulina

29. 5. 2015

Uporaba genetsko modificiranih inzulinov oziroma analogov (lispro, aspart, glargin, detemir) raste ves čas od njihovega pojava na trgu. Sodobne inzulinske terapije imajo za cilj vzdrževati stabilne ravni inzulina v telesu (bazalni inzulin) in uravnavati postprandialne skoke glukoze, kadar je to potrebno (kratko delujoči inzulin bolus). S tem poskuša terapija posnemati naravni vzorec izločanja endogenega inzulina.

Empagliflozin je razvrščen na pozitivno listo zdravil

29. 5. 2015

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je razvrstil na pozitivno listo zdravil P100* novo peroralno antihiperglikemičnp zdravilo empagliflozin (Jardiance). Empagliflozin je zaviralec SGLT2. Indiciran je za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2, za izboljšanje nadzora glikemije pri odraslih, je objavilo podjetje Boehringer Ingelheim.

Na kratko z EASD 2014

22. 10. 2014

Zbrali smo nekaj zanimivejših novic z največjega evropskega diabetološkega kongresa, ki je septembra potekal na Dunaju.

23 24 25 26

Aktualni e-novičnik

Zakaj in kako uporabljati točkovalnike SCORE2?

Erektilna disfunkcija kot prvi simptom

Tveganje za demenco po uvedbi zaviralcev SGLT2 in DPP-4

Sladkorna bolezen v letu 2023

Debelost pri srčnem popuščanju skozi oči kardiologa

Top 5

Zgodnje odkrivanje sladkorne bolezni v luči novih priporočil

24. 10. 2024

Prilagajanje zdravljenja z zaviralci SGLT2 in agonisti receptorjev GLP-1 pred posegi

23. 6. 2024

KLB: po dobrem desetletju nove smernice

22. 9. 2024

Zanimivosti z letošnjega kongresa EASD

21. 10. 2024

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

18. 4. 2024

O nas

Portal Diabetes-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja sladkorne bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.