Pristopi k bolniku s sladkorno boleznijo tipa 2 in maščobno infiltracijo jeter
V zadnjih številkah revije Diabetologia so objavili serijo člankov o sladkorni bolezni in nealkoholni jetrni okvari, ki so nastali kot povzetek s posebne konference EASD »The liver in focus«, kjer so se zbrali najvidnejši raziskovalci s tega področja.
Starejše inzuline uporabljamo samo zaradi cene
Prof. dr. Asimina Mitrakou, dr. med., pojasnjuje, da smernice za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 z inzulinom še vedno priporočajo uporabo starejših in cenejših inzulinov, čeprav je glede na rezultate zdravljenja jasno, da se z novejšimi analogi pri bolnikih dosegajo boljši uspehi.
Smernice ADA: oskrba starejših s sladkorno boleznijo
Vsaka četrta oseba, starejša od 65 let, ima sladkorno bolezen. Ta poveča tveganje za prezgodnjo smrt, funkcionalno prizadetost in pojavljanje pridruženih bolezni. V letošnjih smernicah ADA so prav obravnavi starejših odraslih s sladkorno boleznijo namenili več pozornosti.
Ko je dobrega preveč – prekomerna samokontrola in upoštevanje prehranskih priporočil
Ameriški znanstevniki so z znanim modelom s področja psihologije poskušali razložiti pogost pojav, ki ga opažamo tudi pri bolnikih s sladkorno boleznijo: zakaj je razmeroma enostavno shujšati, a veliko težje zmanjšano telesno težo vzdrževati.
Umetna sladila – več škode kot koristi?
Nekalorična umetna sladila se zdijo imeniten izbor za ljudi, ki želijo znižati telesno težo ali zaradi sladkorne ne želijo posegati po sladkorju. Journal of Neurogastroenterology and Motility pa je aprila objavil najnovejša spoznanja glede vpliva umetnih sladil na črevo in na metabolizem.
Učinki zdravljenja obstruktivne apneje v spanju pri bolnikih s sladkorno boleznijo
Zdravljenje sindroma obstruktivne apneje v spanju s pomočjo aparata CPAP ima pri bolnikih, ki se zdravijo po tej poti, zagotovo ugodne učinke na kakovost življenja. Nimamo pa še nedvomnih dokazov, da terapija s CPAP izboljša inzulinsko rezistenco in zniža stopnjo hiperglikemije.
Zdravljenje sladkorne bolezni – iskanje vzrokov za bolnikovo vedenje
Eden največjih izzivov pri delu z ljudmi s sladkorno, je olajšati jim napore, da dosežejo in ohranijo vedenjske spremembe. Zdravstveni delavci se pogosto osredotočajo na vedenje bolnikov in ga razumejo kot problem, ne iščejo pa pravega vzroka za težave.
Odkrivanje sladkorne bolezni v nosečnosti
Sladkorna bolezen je najpogostejša kronična bolezen, ki se lahko pojavi v nosečnosti. Motnja v metabolizmu glukoze se pokaže v petih do desetih odstotkih nosečnosti, piše dr. Marjeta Tomažič, dr. med., s Kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni v UKC Ljubljana.
Učinkovitost kratke edukacije o zdravem življenjskem slogu pri osebah s prediabetesom
Osebe s prediabetesom imajo večje tveganje za pojav sladkorne bolezni, pa tudi za pojav srčno-žilnih bolezni. Odločilna za preprečevanje obojega je uvedba zdravega življenjskega sloga. Še vedno pa ni znano, katera metoda je najuspešnejša pri spodbujanju k opuščanju nezdravih navad.
Posledice neprepoznane sladkorne bolezni pri bolnikih z akutnim miokardnim infarktom
Navajeni smo razmišljati, da so bolniki s sladkorno boleznijo izpostavljeni povečanemu tveganju za akutni miokardni infarkt in druge SŽ bolezni. Veliko manj pogosto pa razmišljamo, da imajo bolniki z akutnim koronarnim sindromom večje tveganje za sladkorno.
Telesna višina vpliva na tveganje za srčno-žilne bolezni, sladkorno bolezen in raka
Ljudje smo v povprečju višji, kot smo bili pred stotimi leti. Predstavljena raziskava opredeljuje povezavo med višino in nekaterimi vodilnimi nenalezljivimi boleznimi današnjega časa – višji ljudje imajo manjše tveganje za SŽ bolezni in sladkorno, a večje za rakasta obolenja.
Preveč amputacij pri sladkornih bolnikih
Po objavi podatkov OECD, po katerih je Slovenija med državami z največ amputacijami nog zaradi zapletov pri sladkornih bolnikih, se je na spomladanski sekciji združenja endokrinologov razvnela živahna razprava, kaj lahko storimo za boljše rezultate na področju diabetične noge.
Synjardy razvrščen na pozitivno listo zdravil
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je na pozitivno listo zdravil P100* razvrstil novo peroralno antihiperglikemično zdravilo Synjardy, kombinacijo zaviralca natrij-glukoznega koprenašalca 2 (SGLT-2) empagliflozina in metforminijevega klorida.