Sladkorna bolezen in spolnost

28. 3. 2017

Je spolnost še vedno tabu?

28. 3. 2017

Zdravila za zdravljenje hiperglikemije – bližnja prihodnosti in daljna obzorja

28. 3. 2017

Konec februarja so v Parizu na kongresu Advanced Technologies for Diabetes Treatments v delu ATTD Yearbook predstavili novo terapijo sladkorne bolezni in terapijo v razvoju. Kaj se dogaja in kaj lahko še pričakujemo?

Zaviralci SGLT2 v primerjavi z drugimi antihiperglikemiki za pol zmanjšajo umrljivost

28. 3. 2017

Na ACC je bila predstavljena raziskava iz vsakodnevne klinične prakse pri več kot 360 tisoč bolnikih, ki je pokazala, da je zdravljenje z zaviralci SGLT2 v primerjavi z drugimi antihiperglikemiki povezano z 39-% zmanjšanjem rel. tveganja za hospitalizacijo zaradi srčnega popuščanja.

Nosečnost in sladkorna bolezen

28. 3. 2017

Na simpoziju o sladkorni bolezni v nosečnosti so okrepili poziv po univerzalnem presejanju vseh nosečnic za nosečnostno sladkorno bolezen, po možnosti v enem koraku s tolerančnim testom za glukozo (75 g OGTT), specifično v 24. do 28. tednu nosečnosti.

Vpliv diabetične senzorične polinevropatije na črevesje

28. 3. 2017

V aprilski št. Diabetologie so raziskovalci z Univerze v Aalborgu objavili zanimivo raziskavo o vplivu diabetične senzorične polinevropatije na prebavni trakt in pojav simptomov prebavnega trakta. Bolniki s SB tipa 1 in periferno polinevropatijo imajo spremenjen črevesni pH.

Nove slovenske smernice za klinično obravnavo sladkorne bolezni tipa 2

23. 2. 2017

Letošnje smernice Ameriškega diabetološkega združenja

23. 2. 2017

Ameriško diabetološko združenje (ADA) je edina svetovna diabetološka organizacija, ki vsako leto, in to 1. januarja, izda osvežene smernice za obravnavo sladkorne bolezni. Kaj novega prinašajo letošnje?

Kako dolgo živijo debeli bolniki s sladkorno boleznijo tipa 2?

23. 2. 2017

V zadnji številki revije Diabetologia je objavljen sistematičen pregled z metaanalizo prospektivnih raziskav, ki so proučevale povezavo med ITM sladkornih bolnikov in umrljivostjo. Gre za doslej največjo analizo s tega področja.

Kratka intervenca družinskih zdravnikov za zmanjšanje debelosti

23. 2. 2017

Zdravniki v Združenem kraljestvu so izvedli raziskavo, kjer so poskušali preveriti, ali so lahko kratke in enostavne intervence, na primer 30-sekundni pogovor, izvedljive in učinkovite pri motiviranju bolnikov za vključitev v programe hujšanja.

Obremenitev s kislinami iz prehrane

23. 2. 2017

Nedavno objavljena raziskava je skušala opredeliti tveganje za pojav sladkorne bolezni tipa 2 ob obremenitvi s kislinami, vnesenimi s hrano. Aminokisline, ki vsebujejo sulfat, kot sta na primer metionin in cistein, najdemo predvsem v beljakovinah živalskega izvora.

Miopatija in zaviralci DPP-4

23. 2. 2017

EMA je pred kratkim izdala opozorilo o povečanem tveganju za miopatijo ob hkratni uporabi statina in zaviralca DPP-4. V Diabetes Care so objavili analizo, ki na podlagi podatkov iz dveh farmakovigilančnih baz preverja povezavo.

Empagliflozin z novo indikacijo FDA

20. 12. 2016

FDA je zdravilu empagliflozin odobril novo indikacijo – zmanjševanje srčno-žilne umrljivosti pri odraslih s sladkorno boleznijo tipa 2 in srčno-žilno boleznijo. To je pomembno, saj vemo, da je prav srčno-žilna bolezen glavni vzrok umrljivosti pri odraslih s sladkorno boleznijo tipa 2.

Diabetična polinevropatija – nevaren pozni zaplet sladkorne bolezni

11. 11. 2016

Bruno je lovec že od otroštva, ko se je rad pridružil stricu v gozdu. Podedoval je ljubezen do narave, a tudi sladkorno bolezen. Nekega večera po lovu je imel na nogavicah gnojen in krvav madež. Ker je imel diabetično nebolečo periferno nevropatijo, ni čutil, da ima v čevlju smet.

Pomen pregledovanja stopal na dializnem zdravljenju

11. 11. 2016

Sladkorni bolniki imajo večje tveganje za razjede stopal, kar lahko pripelje do amputacij. V ugledni reviji BMJ so letos objavili izsledke raziskave, v kateri so se posvetili učinkom pregledovanja stopal sladkornih bolnikov na dializnem zdravljenju. Izvedla jo je doc. dr. Andreja Marn, dr. med., s sodelavci.

Identifikacija gena za vitkost in diabetes tipa 2

11. 11. 2016

Z genetsko analizo »vitkih« miši so slovenski strokovnjaki odkrili gen TST, ki je vpleten v uravnavanje energetskega ravnovesja in presnove glukoze. Odkritje lahko vodi do novih terapevtskih pristopov pri obravnavi debelosti in sladkorne bolezni tipa 2, piše prof dr. Simon Horvat.

Aktualni e-novičnik

Zakaj in kako uporabljati točkovalnike SCORE2?

Erektilna disfunkcija kot prvi simptom

Tveganje za demenco po uvedbi zaviralcev SGLT2 in DPP-4

Sladkorna bolezen v letu 2023

Debelost pri srčnem popuščanju skozi oči kardiologa

Top 5

Zgodnje odkrivanje sladkorne bolezni v luči novih priporočil

24. 10. 2024

Prilagajanje zdravljenja z zaviralci SGLT2 in agonisti receptorjev GLP-1 pred posegi

23. 6. 2024

KLB: po dobrem desetletju nove smernice

22. 9. 2024

Zanimivosti z letošnjega kongresa EASD

21. 10. 2024

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

18. 4. 2024

O nas

Portal Diabetes-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja sladkorne bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.