Najslabša preskrbljenost z diabetološkimi timi je v Celju
V Sloveniji se med regijami pojavljajo ne le razlike v pojavnosti sladkorne bolezni, ampak tudi v povprečnih stroških zdravil na posameznega bolnika in v razpoložljivosti diabetoloških timov. Podatke o tem je na 9. nacionalni konferenci o obvladovanju sladkorne bolezni predstavil prim. prof. dr. Ivan Eržen, dr. med., z NIJZ.
Umetna sladila prek črevesne mikrobiote škodujejo bolnikom s sladkorno boleznijo
Čeprav se zdi uporaba umetnih sladil namesto sladkorja pri bolnikih s sladkorno boleznijo smiselna zaradi manjšega zvišanja vrednosti glukoze po obroku, je kar nekaj razlogov, ki govorijo proti njihovi uporabi. Eden izmed njih je bil predstavljen na letošnjem EASD.
EASD: linagliptin pod drobnogledom
Na letošnjem kongresu EASD so predstavili srčno-žilne izide ob zdravljenju hiperglikemije z linagliptinom v primerjavi s placebom (raziskava CARMELINA). Raziskava je potrdila, da je ta specifični zaviralec DPP-4, ki se lahko varno uporablja ne glede na prisotnost jetrne ali ledvične okvare, varen tudi glede srčno-žilnih dogodkov, hkrati pa zmanjša pojav makroalbuminurije v primerjavi s placebom.
Inkretinski dvojček, novost z letošnjega EASD
Na kongresu EASD so bili predstavljeni osupljivi rezultati raziskave faze 2b inkretinskega dvojčka, kombinacije agonista GLP-1 in receptorjev GIP v enem zdravilu, z učinki na glikemijo in telesno težo pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 2, ki so jih mnogi raziskovalci pospremili z besedami »takšnega učinka pa še nismo videli«.
ADA/EASD: Skupni konsenz za zdravljenje hiperglikemije
Glavna novica letošnjega kongresa Evropskega združenja za diabetes je skupni konsenz ameriškega in evropskega diabetološkega združenja ADA/EASD glede algoritmov zdravljenja hiperglikemije. Namesto ene ta prinaša več shem za zdravljenje hiperglikemije za različne situacije – v primeru znane srčno-žilne bolezni, srčnega popuščanja, potrebe po zmanjšanju telesne teže, potrebe po znižanju stroškov zdravljenja ter v primeru potrebe po injekcijski terapiji.
Agonist GLP-1 in glukagona za zmanjšanje telesne teže pri SB2
Zmanjšanje telesne teže za 5 % in njeno nadaljnje vzdrževanje izboljšata urejenost glikemije in omejita srčno-žilne dejavnike tveganja. Zavedanje o pomembnosti nadzora nad težo za izboljšanje izidov zdravljenja pri debelih ali prekomerno prehranjenih bolnikih s sladkorno boleznijo (SB) tipa 2 narašča.
Neprespana noč spodbudi nastanek sladkorne bolezni
V zadnjem času se vse več ve o povezavi med pomanjkanjem spanja in pojavom sladkorne bolezni. Japonski znanstveniki iz Toho University Graduate School of Medicine pa so želeli pojasniti mehanizem, kako je pomanjkanje spanja povezano z metabolizmom glukoze.
Omega-3 in bolniki s sladkorno boleznijo
V sklopu raziskave ASCEND (A study of cardiovascular events in diabetes) so preverjali, ali je nadomeščanje omega-3-maščobnih kislin učinkovito in varno pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2 brez že znane srčno-žilne bolezni, torej v okviru primarne preventive.
Ali liraglutid poveča možnosti za zanositev v postopkih IVF?
Liraglutid je v primerjavi z metforminom v pilotni študiji slovenskih strokovnjakov povečal možnosti za zanositev žensk s sindromom PCO, vključenih v postopek umetne oploditve (IVF), sta pojasnila prof. dr. Andrej Janež, dr. med., in dr. Mojca Jenstrle Sever, dr. med.
Breme raka zaradi sladkorne bolezni in čezmerne teže
5,6 % v letu 2012 odkritih primerov raka po svetu lahko pripišemo sladkorni bolezni in čezmerni teži kot neodvisnima dejavnikoma tveganja, ugotavlja v reviji The Lancet objavljena študija, ki so jo izvedli raziskovalci Imperial Collegea v Londonu in Mednarodne agencije za raziskovanje raka.
Semaglutid proti dulaglutidu
Agonisti GLP-1 so že uveljavljen del zdravljenja SB 2, izkazali so se za učinkovite v zniževanju hiperglikemije z majhnim tveganjem za hipoglikemijo in spodbujanjem hujšanja. Študija SUSTAIN 7 je primerjala učinkovitost in varnost semaglutida in dulaglutida pri uživanju enkrat na teden.