Strokovni konsenz tudi v Sloveniji

22. 4. 2019

Kako se (ne) pogovarjati z osebo s sladkorno boleznijo

22. 4. 2019

Praktična nadgradnja v oskrbi sladkornih bolnikov

2. 4. 2019

Empagliflozin – zaščita pri bolnikih s hipertrofijo levega prekata

2. 4. 2019

V znameniti raziskavi EMPA-REG je zdravljenje z zaviralcem SGLT2 empagliflozinom zmanjšalo srčno-žilne dogodke in umrljivost pri bolnikih z znano SŽ boleznijo ob primerljivem nadzoru znanih dejavnikov tveganja. V Diabetes Care so zdaj objavili podanalizo njegove učinkovitosti pri bolnikih s hipertrofijo levega prekata, ki jih še posebej ogroža prezgodnja smrt.

Gibanje in ne zmanjšan vnos kalorij ključ do vzdrževanja telesne teže po uspešnem hujšanju

2. 4. 2019

Zmanjšan vnos kalorij se je izkazal za uspešnega pri hujšanju, pri vzdrževanju telesne teže pa se ni izkazal za učinkovitega. Raziskovalci z Univerze v Koloradu so želeli z natančnimi metodami preveriti, kaj osebam s pomembnejšo izgubo telesne teže omogoča slednjo tudi vzdrževati.

Atrofija možganovine in sladkorna bolezen tipa 2

2. 4. 2019

Znano je, da imajo bolniki s sladkorno boleznijo tipa 2 dvakrat večje tveganje za demenco v starosti. V nedavno objavljeni raziskavi so želeli ugotoviti tudi, ali imajo bolniki s sladkorno boleznijo tipa 2 večjo možnost za atrofijo možganovine in ali je ta povezana s kognitivnim usihanjem.

Hitri nasvet

Debelost pri otrocih

2. 4. 2019

S kakšnimi zapleti v poznejšem življenju je povezana debelost pri otrocih in mladostnikih? Kako ukrepati in kam lahko napotimo otroke na zdravljenje debelosti?

Mladostniki in sladkorna bolezen tipa 2

13. 3. 2019

Vloga družinskih zdravnikov je izjemno pomembna

25. 2. 2019

Koristi zajtrka le še en mit o prehrani?

25. 2. 2019

V BMJ so objavili zelo kontroverzno metaanalizo randomiziranih kontroliranih raziskav o povezanosti uživanja zajtrka in debelostjo. VUživanje zajtrka je eno od temeljnih priporočil zdrave prehrane. Nova analiza pa je pokazala, da so tisti, ki zajtrka ne uživajo redno, lahko brez slabe vesti.

Smernice ADA – novosti v letu 2019

25. 2. 2019

Med novostmi v ameriških smernicah za zdravljenje sladkorne bolezni je dodano poglavje o komuniciranju med zdravstvenim strokovnjakom in osebo s sladkorno boleznijo. Zelo praktična je preglednica, kaj potrebuje bolnik s sladkorno boleznijo ob prvem obisku v ambulanti in kaj ob rednih obiskih, ki sledijo.

Višja glukoza na tešče pri osebah brez sladkorne bolezni in srčno-žilna ogroženost

25. 2. 2019

Dolgotrajno spremljanje velike ameriške kohorte je pokazalo, da je tudi povišana koncentracija glukoze v območju, ki diagnostično še ne velja za sladkorno bolezen, povezana z večjim tveganjem za srčno-žilne bolezni.

Popoldanska vadba pri zniževanju ravni glukoze učinkovitejša od jutranje

21. 11. 2018

Redno gibanje je eno izmed najpomembnejših priporočil za uravnavanje krvne glukoze pri bolnikih s sladkorno boleznijo. V reviji Diabetologia so objavili skrbno izpeljano raziskavo, ki je primerjala učinkovitost jutranje in popoldanske vadbe glede glikemije pri moških s sladkorno boleznijo tipa 2. Jutranja telovadba ni bila le manj učinkovita, temveč je, presenetljivo, glikemijo celo poslabšala.

Trikratno tveganje za debelost pri težkih dojenčkih mater z nosečnostno sladkorno boleznijo

21. 11. 2018

Nova obsežna kanadska raziskava je pokazala, da je tveganje za debelost pri predšolskih otrocih, ki so se rodili težki za gestacijsko starost materam z nosečnostno sladkorno boleznijo, skoraj trikrat večje v primerjavi z otroki, ki so se rodili normalno težki materam brez sladkorne bolezni med nosečnostjo. Dojenje v tej skupini otrok s povečanim tveganjem za debelost ni delovalo zaščitno.

Dapagliflozin in srčno-žilni izidi – doslej največja in najdaljša raziskava z zaviralcem SGLT-2

21. 11. 2018

Na ameriškem kardiološkem srečanju v Chicagu so predstavili izide velike srčno-žilne raziskave, v katero so vključili več kot 17.000 bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2. Zdravljenje z dapagliflozinom je pomembno zmanjšalo skupni izid hospitalizacij zaradi srčnega popuščanja in srčno-žilne smrti v široki populaciji bolnikov s sladkorno boleznijo.

Najslabša preskrbljenost z diabetološkimi timi je v Celju

21. 11. 2018

V Sloveniji se med regijami pojavljajo ne le razlike v pojavnosti sladkorne bolezni, ampak tudi v povprečnih stroških zdravil na posameznega bolnika in v razpoložljivosti diabetoloških timov. Podatke o tem je na 9. nacionalni konferenci o obvladovanju sladkorne bolezni predstavil prim. prof. dr. Ivan Eržen, dr. med., z NIJZ.

Aktualni e-novičnik

Zakaj in kako uporabljati točkovalnike SCORE2?

Erektilna disfunkcija kot prvi simptom

Tveganje za demenco po uvedbi zaviralcev SGLT2 in DPP-4

Sladkorna bolezen v letu 2023

Debelost pri srčnem popuščanju skozi oči kardiologa

Top 5

Zgodnje odkrivanje sladkorne bolezni v luči novih priporočil

24. 10. 2024

Prilagajanje zdravljenja z zaviralci SGLT2 in agonisti receptorjev GLP-1 pred posegi

23. 6. 2024

KLB: po dobrem desetletju nove smernice

22. 9. 2024

Zanimivosti z letošnjega kongresa EASD

21. 10. 2024

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

18. 4. 2024

O nas

Portal Diabetes-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja sladkorne bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.