Kaj bo v novih slovenskih nefarmakoloških smernicah

11. 5. 2020

Špela Volčanšek, dr. med. s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana je napovedala nove slovenske smernice glede prehrane in telesne dejavnosti oseb s sladkorno boleznijo. Vas zanima, ali je dieta z omejevanjem OH dovoljena?

Celo intermitentna prehrana ima svoje mesto

11. 5. 2020

Nova nefarmakološka spoznanja gredo v smer približevanja bolniku in dopuščajo tudi nekaj "bližnjic," kot je intermitentna prehrana in visoko intenzivni intervalni trening.

Zgodbe zdravil za črpalko, cevi in filter še ni konec

11. 5. 2020

Kdo bi lahko predvidel, da bodo zdravila proti sladkorni bolezni postala tako učinkovita strategija zdravljenja srca in ledvic pri ljudeh s sladkorno boleznijo ali brez nje, se je v spletnem predavanju vprašal prof. dr. Subodth Verma, dr. med.,iz Bolnišnice St. Michael v Torontu.

Priporočila o tem, kako se pogovarjati z osebami, ki živijo z debelostjo

11. 5. 2020

Jezik, ki ga uporabljamo zdravstveni strokovnjaki, ko se obračamo na osebe z debelostjo, je tako pomemben, da so o tem vprašanju oblikovali posebna priporočila in jih objavili v reviji Lancet Diabetes and Endocrinology. Pri nastanku so sodelovale osebe, ki živijo z debelostjo, ter strokovnjaki multidisciplinarnih timov za obravnavo debelosti.

Raziskava z novim zaviralcem SGLT2-kanalčkov ertugliflozinom prinesla razočaranje

11. 5. 2020

Vse kaže, da raziskava z novim zaviralcem SGLT2-kanalčkov ertugliflozinom prekinja niz superiornih izidov te skupine zdravil. Podrobnejši rezultati bodo prvič predstavljeni na virtualnem srečanju ameriškega diabetološkega združenja 16. junija 2020.

Kakšna navodila lahko da zdravnik osebam s sladkorno boleznijo na daljavo

15. 4. 2020

Med epidemijo je dostop do specialistov diabetologov otežen, veliko zapletov ali poslabšanj kroničnih bolezni zato poskušamo urediti »na daljavo«. Velikokrat se urejenost sladkorne bolezni ne bo poslabšala le zaradi okužbe z novim koronavirusom – lahko se bo poslabšala zaradi omejitve gibanja ali stresa.

Diabetes in COVID-19 – najpogostejše dileme in odgovori nanje

15. 4. 2020

Dnevno prihajajo sveži podatki v zvezi s COVID-19, precej je tudi informacij v povezavi s sladkorno boleznijo. Nekaj najpogostejših dilem in odgovorov nanje, ki so jih posredovali Ameriško diabetološko združenje (ADA), Evropska zveza za raziskovanje diabetesa (EASD), Angleško diabetološko združenje (Diabetes UK, ABCD) smo za vas zbrali v tem prispevku.

Večja ranljivost sladkornih bolnikov ne preseneča

15. 4. 2020

Zakaj je sladkorna bolezen dejavnik tveganja za težji potek COVID-19, je v spletnem predavanju razložil avstrijski strokovnjak dr. Helmut Brath, dr. med., iz Medicinskega središča Favoriten na Dunaju. Poudaril je, da je ob sladkorni bolezni težji potek okužb značilen in tudi pri COVID-19 ni presenečenje.

Kaj zdaj in kako naprej po epidemiji

15. 4. 2020

Dr. Jelka Zaletel, dr. med., nam je povedala, ali redna obravnava sladkornih bolnikov v tem času trpi in kaj se da narediti za njeno izboljšanje, odgovorila pa je tudi na nekatera vprašanja glede zdravljenja, predpisovanja testnih trakov in o prilagoditvah v obravnavi oseb s SB v prihodnje.

Skupno stališče Združenja kardiologov Slovenije in Združenja za arterijsko hipertenzijo pri Slovenskem zdravniškem društvu o COVID-19 in zdravljenju z zaviralci angiotenzin pretvarjajočega encima (ACE) ali blokatorji angiotenzinskih receptorjev (ARB)

3. 4. 2020

ACE-zaviralci in sartani povezani z večjim tveganjem za okužbo s koronavirusom?

16. 3. 2020

Iz analiz preživetja oseb, okuženih s SARS-CoV-2, se ugotavlja, da sta sladkorna bolezen in hipertenzija med najpogostejšimi pridruženimi boleznimi, ki so bile povezane s hujšim potekom COVID-19 in s smrtnim izidom. To je še posebej zanimivo ob poznavanju dejstva, da koronavirus vstopa v tarčne celice ob vezavi na encim ACE2, katerega raven je povišana ob terapiji z ACE-zaviralci in sartani.

Zdravljenje hiperglikemije

15. 3. 2020

Seznam peroralnih in zdravil za subkutano aplikacijo za zdravljenje sladkorne bolezni.

VIDEO

Predpisovanje zaviralcev SGLT2 v ambulanti družinske medicine

15. 3. 2020

Motnje hranjenja v ozadju neurejenosti SB?

15. 3. 2020

Ni povsem znano, kako pogosto so za osebe s sladkorno boleznijo značilne tudi motnje hranjenja, a nedvomno gre za pomembno temo. Žal je srečanje DiaMind, kjer bi o tem izvedeli več, letos v luči razmer odpovedano, zato pa nam je temo osvetlila dr, Karin Kanc Hanžel, dr. med.

Odprava omejitve predpisovanja zaviralcev SGLT2

13. 2. 2020

Kot je objavil Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, se z 29. februarjem 2020 odpravljao omejitve za predpisovanje zdravil zaviralcev SGLT2 – v Sloveniji sta to empagliflozin in dapagliflozin. V praksi to med drugim pomeni, da bodo po novem lahko ta zdravila predpisovali vsi zdravniki, torej poleg diabetologov tudi družinski zdravniki, kardiologi, nefrologi in drugi.

Glukozni metabolizem stopa v ospredje raziskav o vzroku Alzheimerjeve demence

11. 2. 2020

Možganski posnetki pri Alzheimerjevi demenci in demencah drugih etiologij pogosto kažejo večja področja zmanjšanega metabolizma glukoze. Doslej je bilo razširjeno mnenje, da je zmanjšan glukozni metabolizem zgolj posledica drugih patoloških mehanizmov, ki pripeljejo do demence. Novejše raziskave pa kažejo drugače.

Aktualni e-novičnik

Zakaj in kako uporabljati točkovalnike SCORE2?

Erektilna disfunkcija kot prvi simptom

Tveganje za demenco po uvedbi zaviralcev SGLT2 in DPP-4

Sladkorna bolezen v letu 2023

Debelost pri srčnem popuščanju skozi oči kardiologa

Top 5

Zgodnje odkrivanje sladkorne bolezni v luči novih priporočil

24. 10. 2024

Prilagajanje zdravljenja z zaviralci SGLT2 in agonisti receptorjev GLP-1 pred posegi

23. 6. 2024

KLB: po dobrem desetletju nove smernice

22. 9. 2024

Zanimivosti z letošnjega kongresa EASD

21. 10. 2024

Diagnoza KLB upočasni upad ledvičnega delovanja

18. 4. 2024

O nas

Portal Diabetes-academia.org je zbirno mesto preverjenih informacij in novosti iz področja zdravljenja sladkorne bolezni. Uredništvo, v katerem deluje izkušena ekipa urednikov in novinarjev v sodelovanju z zdravniki, je član združenja European Medical Writers Association.

ISSN 2712-4088

Kontakt

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravne informacije

© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.