Diabetes Academia

Asist. dr. Špela Volčanšek: zakaj so mišice tako popularne?

Zakaj je mišica tako popularen organ?

27. 2. 2025

Kot družba moramo delati na tem, da je zdrav življenjski slog zajet v naš vsakdan, poudarja asist. dr. Špela Volčanšek, dr. med., spec. interne medicine s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana. Kakšen je odnos med funkcijo mišice in hiperglikemijo? Zakaj bi kot stroka morali opredeljevati telesno sestavo oseb s sladkorno boleznijo?

Žila si zapomni, da je bila izpostavljena visoki glikemiji

25. 2. 2025

Izr. prof. dr. Draženka Pongrac Barlovič, dr. med., spec. interne medicine s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana, je na dogodku MONS’25 v ospredje postavila breme srčno-žilnih zapletov sladkorne bolezni, opozorila na spregledano hiperglikemijo in predstavila ključne ukrepe pri obravnavi srčno-žilnih bolezni ob sladkorni bolezni.

Kakšne spremembe prinašajo najnovejša priporočila ADA?

25. 2. 2025

Predstavljamo nekaj ključnih novosti najnovejših priporočil Ameriškega diabetološkega združenja. Posodobitve so nastale na podlagi najnovejših podatkov iz kliničnih raziskav o sladkorni bolezni (SB), da bodo v pomoč pri optimizaciji posamezniku prilagojene obravnave oseb s SB. Piše doc. dr. Mojca Lunder, dr. med., spec. interne medicine s KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana.

Z zdravjem povezana kakovost življenja pri starejših osebah s SB2

25. 2. 2025

Slovenski raziskovalci so proučevali, kateri dejavniki vplivajo na z zdravjem povezano kakovost življenja pri starejših osebah s sladkorno boleznijo tipa 2 (SB2). Pomembna neodvisna dejavnika sta indeks telesne mase in samoocena sladkorne bolezni. Kako lahko njihove ugotovitve izboljšajo obravnavo bolnikov?

»Nadgrajujemo programe za osebe s sladkorno boleznijo«

15. 1. 2025

Na nacionalni konferenci o obvladovanju sladkorne bolezni so osvetlili tri pilotne projekte v okviru evropskega projekta JACARDI ter napredek v slovenski praksi znotraj evropskega projekta CARE4DIABETES, katerih namen je uresničevanje Državnega programa obvladovanja sladkorne bolezni 2020–2030. Katere so ključne strategije za prihodnost?